Nationale Bedevaart naar Rome begonnen
De Nationale Bedevaart naar Rome is maandag 28 april écht begonnen. De eerste pelgrims waren zaterdag al met een bus op weg gegaan. Na een overnachting in Milaan kwamen zij zondag in Rome aan. De rest van de pelgrims arriveerde zondag in de loop van de dag per vliegtuig in Rome. Zondagavond was voor de meeste deelnemers een eerste voorzichtige kennismaking met Rome en maandagmorgen begon het programma echt.
Hoewel: de deelnemers aan de jongerenreis waren zondagmorgen al vroeg in Rome. Zij waren bewust op tijd gekomen, om de heiligverklaring van de ‘milenniumheilige’ Carlo Acutis mee te maken. Maar deze ging in verband met het overlijden van paus Franciscus niet door. Wel was er zondagochtend een eucharistieviering in de Friezenkerk, waaraan de jongeren deelnamen. Vele duizenden anderen jongeren verzamelden zich op dat moment op het Sint-Pietersplein.

Sint-Jan van Lateranen
Voor de meeste Nederlanders begon het programma maandagochtend. De pelgrims van de bisdommen Roermond en ’s-Hertogenbosch moesten het vroegste op, want zij werden al om negen uur verwacht bij de basiliek van Sint-Jan van Lateranen. Ook de deelnemers aan de jongerenreis en de studenten en docenten van het grootseminarie Rolduc hadden zich daal zo vroeg verzameld. Samen trokken zij door de Heilige Deur van deze basiliek. Volgens de overlevering is dit oudste heilige Deur in Rome.
In zijn preek wees bisschop Ron van den Hout van Roermond erop dat de Sint-Jan de eigenlijke bisschopskerk van de paus is en tevens de hoofd- en moederkerk van alle katholieke kerken in de wereld. Ook wees hij de pelgrims op een middeleeuws fresco in de basiliek, waarop paus Bonifatius VIII is afgebeeld, die in het jaar 1300 het allereerste Heilige Jaar afkondigde.
Mgr. Van den Hout waarschuwde de pelgrims ook dat je in Rome overweldigd kunt raken door de kerkelijke cultuur en de vele kunstschatten en dat het soms lijkt alsof het alleen maar om de buitenkant gaat. “Maar juist in Rome is het goed om ook de stap naar de binnenkant te maken en in gebed persoonlijk contact te leggen met Jezus,” aldus de Roermondse bisschop.

Catechese christelijke hoop
Terwijl de Roermondse en Bossche pelgrims in de basiliek van Lateranen eucharistie vierden, begon bisschop Hans van den Hende van Rotterdam in de Friezenkerk aan een catechesemoment over christelijke hoop voor de pelgrims van de bisdommen Rotterdam en Haarlem-Amsterdam. Aansluitend vierden zij in die ‘Nederlandse kerk’ in Rome ook de eucharistie, waarbij zich ook de pelgrims van het bisdom Groningen-Leeuwarden aansloten.
Nederlandse paus
De pelgrims van het Aartsbisdom Utrecht en de deelnemers aan de gezinsbedevaart begonnen de week maandagmorgen wat meer toeristisch met een wandeling lans de overblijfselen van het oude Rome, zoals het Colosseum en enkele bijzondere kerken in de buurt daarvan. Zij vierden maandagmiddag de eucharistie in de basiliek Santa Maria del'Anima. Dit is de andere kerk in Rome, die nauwe banden met Nederland heeft. Hier ligt de enige Nerderlandse paus uit de geschiedenis (Adrianus VI) begraven. Kardinaal Wim Eijk, de aartsbisschop van Utrecht was hoofdcelebrant in deze mis en gaf aan de pelgrims van zijn bisdom tekst en uitleg over de geschiedenis van de kerk en de Utrechtse paus. Na afloop van de viering waren de pelgrims in de gelegenheid om het graf van Adrianus te bezoeken.

Bredase heilige
Op hetzelfde moment bezochten de pelgrims van het bisdom Breda het generalaat van de zusters franciscanessen missionarissen van Maria, waartoe de heilige Marie-Adolpinie (Kaatje Dierikx) uit Ossendrecht behoorde. Zij stief in 1900 de marteldood in China en werd tijdens het vorige gewone Heilige Jaar (2000) heilig verklaard. De gezinnen die vanuit Breda waren meegekomen, hadden een lied geschreven over de heilige Marie-Adolphine en brachten dat vol enthousiasme ten gehore.
Dinsdag Sint-Pieter
Dinsdag vindt de eerste grote nationale viering plaats. Alle 1100 Nederlanders in Rome verzamelen zich dan bij de Sint-Pieter om gezamenlijk door de Heilige Deur te trekken en bij het graf van Petrus de eucharistie te vieren. Deze viering zou door KRO-NCRV live op internet worden gestreamd, maar vanwege een extra viering in de Sint-Pieter in verband met het overlijden van de paus is de Nederlandse mis twee uur vervroegd, waardoor de livestream helaas niet kan doorgaan. Wel worden op diverse social mediakanalen voortdurend updates van de bedevaart gepubliceerd.
Reportage
Bekijk de reportage van Katholiek Leven